Circuit Courts First Judicial Circuit Judge Michael G .

3y ago
149 Views
2 Downloads
3.84 MB
36 Pages
Last View : 13d ago
Last Download : 5m ago
Upload by : Kaydence Vann
Transcription

Circuit CourtsFirst Judicial CircuitChief Judge Terry D. TerrellJudge Michael G. AllenJudge Gary L. BergoshJudge Ross L. Bilbrey*Judge W. Joel BolesJudge John BrownJudge J. Scott Duncan*Judge Michael A. FlowersJudge John J. GontarekJudge MarciL. GoodmanJudge Ross M. GoodmanJudge Michael JonesJudge Terrance R. KetchelJudge W. Howard LaPorteJudge John L. MillerJudge Edward P. NickinsonJudge Linda L. NoblesJudge Mary PolsonJudge David RimmerJudge Thomas R. SanturriJudge Jan ShackelfordJudge John F. Simon, Jr. *Judge William F. StoneJudge Kelvin C. WellsEscambia CountyJudge Thomas V. DannheisserJudge Darlene F. Dickey*Judge Thomas E. JohnsonJudge Pat KinseyJudge Joyce H. WilliamsOkaloosa CountyJudge Patricia S. GrinstedJudge T. Patt ManeyJudge Jim WardSanta Rosa CountyJudge Jose A. Giraud**appointed by Governor Scott

Judge Robert HilliardWalton CountyJudge David W. Green appointed by Governor Scott

Second Judicial CircuitChief Judge Charles FrancisJudge Dawn Caloca-JohnsonJudge Kevin Carroll*Judge John CooperJudge Angela DempseyJudge Charles DodsonJudge Martin Fitzpatrick*Judge Jackie FulfordJudge Karen GieversJudge James HankinsonJudge Barbara HobbsJudge Terry LewisJudge George Reynolds, IIIJudge Frank SheffieldJudge James ShelferJudge Jonathan SjostromFranklin CountyJudge Van RussellGadsden CountyJudge Kathy L. GamerJefferson CountyJudge Robert R. PlainesLeon CountyJudge Augustus D. Aikens, Jr.Judge Ronald W. FluryJudge Judith W. HawkinsJudge Nina Ashena:fi RichardsonJudge Robert R. WheelerLiberty CountyJudge Kenneth L. Hosford'*appointed by Governor Scott

Wakulla CountyJudge Jill C. Walker appointed by Governor Scott

Third Judicial CircuitChief Judge Leandra G. JohnsonJudge Paul S. BryanJudge Julian E. CollinsJudge Andrew J. Decker, IIIJudge Wesley R. DouglasJudge David W. FinaJudge Gregory S. ParkerColumbia CountyJudge Tom ColemanDixie CountyJudge Cynthia S. Munkittrick*Hamilton CountyJudge Sonny ScaffLafayette CountyJudge Darren K. JacksonMadison CountyJudge E. Bailey Browning, IIISuwannee CountyJudge William F. Williams, IIITaylor CountyJudge Bill Blue*appointed by Governor Scott

Fourth Judicial CircuitChief Judge Donald R. Moran, Jr.Judge Suzanne BassJudge Thomas M. BeverlyJudge Kevin Blazs*Judge Mark J. BorelloJudge Tyrie Boyer*Judge Hugh A. CarithersJudge Karen ColeJudge Mallory D. CooperJudge James DanielJudge Brian DavisJudge Henry E. DavisJudge Lance M. DayJudge Peter L. DearingJudge Robert FosterJudge David GoodingJudge Lawrence P. HaddockJudge Mark Hulsey, IIIJudge Harvey Jay, III*Judge Jean M. JohnsonJudge Don H. LesterJudge Mark MahonJudge E. McRae MathisJudge Linda F. McCallumJudge W. Gregg McCaulieJudge Virginia NortonJudge Tatiana Salvador*Judge Jack M. SchemerJudge Elizabeth SenterfittJudge John H. SkinnerJudge Adrian G. SoudJudge Brad StetsonJudge Waddell A. Wallace, IIIJudge David C. WigginsJudge Daniel WilenskyClay CountyJudge Timothy R. CollinsJudge Richard R. Townsend appointed by Governor Scott

Duval CountyJudge Roberto A. AriasJudge Charles CoferJudge Angela M. CoxJudge Eleni DerkeJudge Pauline DrakeJudge Emmet F. Ferguson, IIIJudge Gary FlowerJudge Mose Floyd*Judge Russell L. HealeyJudge Ronald P. HigbeeJudge Dawn K. HudsonJudge Michelle KalilJudge Scott Mitchell*Judge John A. MoranJudge James A. RuthJudge Brent D. ShoreJudge Sharon TannerNassau CountyJudge Wesley Poole**appointed by Governor Scott

Fifth Judicial CircuitChief Judge Don F. BriggsJudge Heidi DavisJudge David B. EddyJudge Thomas R. Eineman *Judge Carol FalveyJudge William H. Hallman, IIIJudge Lisa D. Herndon*Judge Mark J. HillJudge Robert W. HodgesJudge Richard A. HowardJudge Sandy K. KautzJudge Brian D. LambertJudge William G. Law, Jr.Judge Daniel B. Merritt, Jr.Judge Michelle MorleyJudge Curtis NealJudge Mark NackeJudge Jonathan D. OhlmanJudge Willard PopeJudge S. Sue RobbinsJudge Steven G. RogersJudge Donald E. Scaglione*Judge Edward ScottJudge Lawrence J. SementoJudge G. Richard SingeltaryJudge Hale R. StancilJudge Michael G. TakacJudge Anthony M. Tatti*Judge Patricia V. ThomasJudge Richard Tombrink, Jr.Judge Stephen E. TonerCitrus CountyJudge Mark J. YermanHernando CountyJudge Kurt Hitzemann*appointed by Governor Scott

Lake CountyJudge James R. BaxleyJudge Donna F. MillerJudge Terry T. NealMarion CountyJudge Jim McCuneJudge Robert E. LandtJudge Thomas P. ThompsonJudge Sarah RitterhoffWilliamsSumter CountyJudge Thomas D. Skidmore*appointed by Governor Scott

Sixth Judicial CircuitChief Judge J. Thomas McGradyJudge Linda R. AllanJudge Michael F. AndrewsJudge Linda BabbJudge Bruce BoyerJudge Joseph A. BuloneJudge William H. Burgess, IIIJudge Kim CampbellJudge Pamela A.M. CampbellJudge Sherwood S. Coleman*Judge Thane CovertJudge Shawn CraneJudge Jack DayJudge Daniel D. DiskeyJudge Dee Anna FarnellJudge Philip J. FedericoJudge Susan L. GardnerJudge Raymond 0. GrossJudge Mary M. HandselJudge Chris HelingerJudge Jack HelingerJudge George M. JirotkaJudge Lauren C. LaughlinJudge Nancy Moate LeyJudge Walt LoganJudge Keith MeyerJudge Stanley R. MillsJudge Thomas H. MinkoffJudge Patrice MooreJudge Patricia Ann MuscarellaJudge Cynthia J. NewtonJudgeR. Timothy PetersJudge Frank QuesadaJudge Peter RamsbergerJudge Thomas M. RamsbergerJudge Anthony RondolinoJudge Jack R. St. ArnoldJudge John A. SchaeferJudge Walter L. Schafer, Jr.Judge Mark I. ShamesJudge Pat SiracusaJudge Lynn TepperJudge Kimberly Todd*appointed by Governor Scott

Judge William R. WebbJudge Amy M. WilliamsPasco CountyJudge Paul FirmaniJudge Frank GreyJudge Debra RobertsJudge Marc H. SaltonJudge William G. SestakJudge Candy Morris VanDercarJudge Anne WansboroPinellas CountyJudge Susan BedinghausJudge Patrick K. CaddellJudge John CarassasJudge John CarballoJudge Robert DittmerJudge Thomas B. FreemanJudge Walter A. FullertonJudge Kathleen T. HessingerJudge Donald E. HorroxJudge Edwin JaggerJudge Lorraine KellyJudge Paul A. LevineJudge Cathy McKytonJudge Myra Scott McNaryJudge William H. OvertonJudge James PierceJudge Dorothy Vaccaro appointed by Governor Scott

Seventh Judicial CircuitChief Judge William A. ParsonsJudge John M. AlexanderJudge David B. Beck*Judge Shawn L. BrieseJudge Leah R. CaseJudge Patti A. ChristensenJudge James R. ClaytonJudge Dennis CraigJudge Scott C. DuPontJudge Matthew M. FoxmanJudge Margaret W. HudsonJudge R. Michael HutchesonJudge Terry LaRueJudge Howard M Maltz*Judge Frank MarriottJudge Carlos E. Mendoza*Judge Dawn D. Nichols*Judge Terence R. PerkinsJudge Thomas G. Portuallo *Judge Robert K. Rouse, Jr.Judge Randell H. Rowe, IIIJudge C. McFerrin Smith, IIIJudge J. Michael TraynorJudge J. David WalshJudge Joseph G. WillJudge Clyde E. WolfeJudge Raul A. ZambranoFlagler CountyJudge D. Melissa Moore StensPutnam CountyJudge Joe BoatwrightJudge Elizabeth A. MorrisSt. Johns CountyJudge Alexander R. Christine, Jr.Judge Charles J. Tinlin*appointed by Governor Scott

Volusia CountyJudge Judith D. Davidson*Judge Bryan A. FeigenbaumJudge Dawn P. FieldsJudge David H. FoxmanJudge Shirley A. GreenJudge Steven C. Henderson*Judge Christopher KellyJudge Peter A. D. McGlashanJudge Robert A. Sanders, Jr.Judge Belle B. Schumann*appointed by Governor Scott

Eighth Judicial CircuitChief Judge Robert E. Roundtree, Jr.Judge Monica Brasington*Judge Mary Day CokerJudge James M. Colaw*Judge William E. DavisJudge Stanley H. Griffis IIIJudge Robert K. Groeb *Judge Victor L. HulslanderJudge Ysleta W. McDonaldJudge Toby S. MonacoJudge Mark W. MoseleyJudge James P. NilonJudge Phyllis M. RosierAlachua CountyJudge Denise R. FerreroJudge Walter M. GreenJudge Thomas M. JaworskiJudge David P. KreiderJudge Phillip A. Pena *Baker CountyJudge Joseph M. WilliamsBradford CountyJudge Richard B. Davis, Jr. *Gilchrist CountyJudge Sheree H. LancasterLevy CountyJudge James T. BrowningUnion CountyJudge Robert Charles "Bo" Bayer*appointed by Governor Scott

Ninth Judicial CircuitChief Judge Belvin Perry, Jr.Judge Gail AdamsJudge Alan S. ApteJudge C. Jeffery ArnoldJudge Alice L. BlackwellJudge MarkS. BlechmanJudge Keith A. Carsten*Judge Jenifer M. DavisJudge Daniel P. DawsonJudge Patricia A. DohertyJudge Robert J. EganJudge Robert M. EvansJudge Donald E. GrincewiczJudge Heather L. Higbee*Judge John E. Jordan*Judge John Marshall KestJudge Sally D. M. KestJudge Walter KomanskiJudge Alicia L. LatimoreJudge Frederick J. LautenJudge Bob LeBlancJudge Marc L. LubetJudge Leticia MarquesJudge Roger J. McDonaldJudge Thomas A. MihokJudge Jon B. MorganJudge Lisa T. MunyonJudge Michael MurphyJudge Donald A. Myers, Jr.Judge Julie H. O'KaneJudge Scott PolodnaJudge Renee A. RocheJudge Heather Pinder Rodriguez*Judge Jose R. RodriguezJudge Margaret H. Schreiber*Judge Tim SheaJudge Janet C. ThorpeJudge Thomas W. TurnerJudge Greg A. Tynan*Judige Christi L. Undenvood*Judge Keith F. WhiteJudge Reginald WhiteheadJudge Wayne Wooten* appointed by Governor Scott

Orange CountyJudge Martha C. AdamsJudge Fay L. AllenJudge Deborah B. AnsbroJudge Kenneth A. Barlow, Jr.Judge Maureen BellJudge Jeanette Dejuras Rigney*Judge Deb BlechmanJudge Jerry BrewerJudge Andrew L. CameronJudge Nancy ClarkJudge James A. Craner*Judge Carolyn B. FreemanJudge Steve JewettJudge Wilfredo MartinezJudge Adam McGinnisJudge W. Michael MillerJudge Wayne J. ShoemakerOsceola CountyJudge Carol Engel DraperJudge Hal C. Epperson, Jr.Judge Stefania JancewiczJudge Heather K. O'Brien*appointed by Governor Scott

Tenth Judicial CircuitChief Judge William Bruce SmithJudge Roger A. AlcottJudge Mark F. CarpaniniJudge Catherine L. Combee"Judge Angela J. CowdenJudge Charles B. CurryJudge Wayne DurdenJudge J. Dale DurranceJudge Peter F. EstradaJudge Marcus J. EzelleJudge Jalal Harb*Judge Beth HarlanJudge Mark HofstadJudge Donald G. JacobsenJudge Ellen S. MastersJudge J. Michael McCarthyJudge Reinaldo J. Ojeda*Judge John RadabaughJudge Michael E. RaidenJudge Neil RoddenberyJudge Steven L. SelphJudge Glenn T. Shelby*Judge Olin W. ShinholserJudge William SitesAndrea Teves Smith*Judge Keith SpotoJudge John K. StargelJudge James A. YanceyHardee CountyJudge Jeffrey J. McKibbenHighlands CountyJudge Anthony RitenourPolk CountyJudge J. Kevin AbdoneyJudge Barry BennettJudge Robert G. FegersJudge Susan Barber Flood*appointed by Governor Scott

Judge Mary Catherine GreenJudge Robert E. GriffinJudge Bob GrodeJudge John KirklandJudge Robert L. Williams, Jr.*appointed by Governor Scott

Eleventh Judicial CircuitChief Judge Bertila SotoJudge Barbara ArecesJudge Antonio ArzolaJudge Jerald BagleyJudge Jennifer D. BaileyJudge Scott M. BernsteinJudge Stanford BlakeJudge Beth BloomJudge Victoria R. Brennan*Judge Beatrice ButchkoJudge Marcia B. CaballeroJudge Jeri B. CohenJudge Yvonne ColodnyJudge Jorge E. CuetoJudge Abby CynamonJudge Miguel M. de Ia 0Judge Maria Espinosa DennisJudge Reemberto DiazJudge Ronald DresnickJudge Pedro P. EcharteJudge Spencer EigJudge Gisela Cardonne ElyJudge Ariana Fajardo*Judge Jose L. FernandezJudge Rosa C. Figaro/a*Judge Alan Fine*Judge Leon M. FirtelJudge Gill S. FreemanJudge Darrin P. GaylesJudge Michael A. GendenJudge Mindy S. GlazerJudge Stacy D. GlickJudge Monica GordoJudge Michael A. Hanzman *Judge Eric Hendon*Judge Richard Hersch*Judge Milton HirschJudge Jacqueline Hogan ScolaJudge Sandy KarlanJudge MariaM. KorvickJudge Cindy S. LedermanJudge Norma S. Lindsey*Judge Fleur J. Lobree **appointed by Governor Scott

Judge Peter R. LopezJudge Robert Luck*Judge Valerie R. Manno SchurrJudge Antonio MarinJudge Marisa Tinkler MendezJudge Bronwyn C. MillerJudge David C. MillerJudge Cristina Miranda*Judge Celeste H. MuirJudge Dennis J. MurphyJudge Teresa PoolerJudge Orlando A. PrescottJudge Thomas J. Rebull*Judge Jose M. RodriguezJudge Rosa I. RodriguezJudge Jorge Rodriguez-ChomatJudge Samantha Ruiz-CohenJudge Maria I. Sampedro-IglesiaJudge Migna Sanchez-LlorensJudge Maria de Jesus SantoveniaJudge George A. SarduyJudge Nushin G. SayfieJudge John SchlesingerJudge Marc SchumacherJudge Bernard S. ShapiroJudge Victoria S. SiglerJudge Rodney Smith*Judge William ThomasJudge John W. ThorntonJudge Daryl E. TrawickJudge Dava J. TunisJudge Ellen Sue VenzerJudge Maria Elena VerdeJudge Lisa S. Walsh*Judge Diane V. WardJudge Sarah I. ZabelJudge Angelica Zayas*Miami Dade CountyJudge William Altfield*Judge Michelle Alvarez BarakatJudge Tanya BrinkleyJudge Donald Cannava *Judge Betty Capote*Judge DonS. Cohn appointed by Governor Scott

Judge Ivonne CuestaJudge Joseph I. Davis, Jr.Judge Victoria Del PinoJudge Dawn Denaro*Judge Jason E. Dimitris*Judge Robin FaberJudge Mary J. FrancisJudge Gloria Gonzalez-MeyerJudge Diana Gonzalez-WhyteJudge Michaelle Gonzalez-PaulsonJudge Wendell M. GrahamJudge Carlos Guzman*Judge AndrewS. HagueJudge Charles K. JohnsonJudge Carroll J. KellyJudge Lawrence D. KingJudge Shelley J. KravitzJudge Myriam LehrJudge Steve LeifrnanJudge Luise Kreiger-MartinJudge Spencer Multack*Judge Edward NewmanJudge Maria OrtizJudge Patricia Marino PedrazaJudge Gladys PerezJudge Judith RubensteinJudge Rodolfo Ruiz *Judge Nuria SaenzJudge Caryn C. SchwartzJudge Jacqueline SchwartzJudge Fred SeraphinJudge Lourdes SimonJudge Linda Singer SteinJudge Samuel J. SlomJudge Teretha ThomasJudge Deborah White-LaboraJudge Andrea R. Wolfson*appointed by Governor Scott

Twelfth Judicial CircuitChief Judge Andrew D. Owens, Jr.Judge Donna BerlinJudge Kimberly Carlton Bonner*Judge Scott M. BrownellJudge Rochelle CurleyJudge Peter A. DubenskyJudge Janette DunniganJudge Deno EconomouJudge Marc B. GilnerJudge Lee E. HaworthJudge Thomas KrugJudge John F. LakinJudge Robert W. McDonald, Jr.Judge Frederick P. MercurioJudge Diana MorelandJudge Edward NicholasJudge James S. ParkerJudge Debra Johnes RivaJudge Charles E. RobertsJudge Gilbert Smith, Jr.Judge Charles E. WilliamsDeSoto CountyJudge Don T. HallManatee CountyJudge Robert A. FarranceJudge K. Douglas HendersonJudge Mark SingerJudge Charles P. Sniffen*Sarasota CountyJudge Maryann BoehmJudge David DenkinJudge Phyllis GalenJudge Judy GoldmanJudge Erika N. Quartermaine **appointed by Governor Scott

Thirteenth Judicial CircuitChief Judge Manuel Menendez, Jr.Judge James D. ArnoldJudge Rex M. BarbasJudge Tom BarberJudge James M. Barton, IIJudge Lamar E. BattlesJudge Herbert Baumann, Jr.Judge Debra K. BehnkeJudge Charles E. BergmannJudge Lisa D. CampbellJudge Catherine M. CatlinJudge Martha J. CookJudge Vivian T. CorvoJudge Jack Espinosa, Jr.Judge Katherine G. EssrigJudge Kimberly K. FernandezJudge Ronald FicarrottaJudge Marion L. FlemingJudge Robert A. Foster, Jr.Judge William FuenteJudge Walter R. HeinrichJudge Gregory P. HolderJudge Paul L. HueyJudge Claudia R. IsomJudge William P. LevensJudge Manuel A. LopezJudge Matthew C. Lucas*Judge Ashley B. MoodyJudge Nick Nazaretian *Judge Richard A. NielsenJudge Emily PeacockJudge Sam D. PendinoJudge Daniel L. PerryJudge Denise A. PomponioJudge Elizabeth G. RiceJudge Christopher C. SabellaJudge Tracy SheehanJudge Bernard C. SilverJudge Michelle SiscoJudge Scott StephensJudge Ralph C. StoddardJudge Caroline J. Tesche*appointed by Governor Scott

Judge Chet A. TharpeJudge Cheryl ThomasJudge Samantha L. WardJudge Mark R. WolfeHillsborough CountyJudge Herbert M. BerkowitzJudge John N. ConradJudge Margaret T. CourtneyJudge James V. DominguezJudge Scott A. FarrJudge Gaston J. FernandezJudgeJennyrerJf. Gabbard*Judge Dick Greco, Jr.Judge Walter R. HeinrichJudge Paul T. JeskeJudge Lawrence M. LeflerJudge Art E. McNeilJudge Eric R. MyersJudge Joelle Ann OberJudge Frances M. PerroneJudge Richard A. Weis*appointed by Governor Scott

Fourteenth Judicial CircuitChief Judge Hentz McClellanJudge Brantley S. Clark, Jr.Judge James B. FensomJudge John L. Fishel, IIJudge Shonna Young Gay*Judge Peter A. MalloryJudge Michael C. OverstreetJudge Christopher N. PattersonJudge Allen L. RegisterJudge Elijah SmileyJudge William L. WrightBay CountyJudge Timothy C. CampbellJudge Joe GrammerJudge Shane VannJudge Thomas F. WelchCalhoun CountyJudge Kevin GroverGulf CountyJudge Timothy J. McFarlandHolmes CountyJudge Owen N. PowellJackson CountyJudge Wade MercerWashington CountyJudge Colby Peel*appointed by Governor Scott

Fifteenth Judicial CircuitChief Judge Peter D. BlancJudge Ronald V. AlvarezJudge Moses Baker, Jr.Judge Thomas H. Barkdull, IIIJudge Peter D. BlancJudge Lucy Chernow BrownJudge Catherine M. BrunsonJudge Charles E. BurtonJudge Jeffrey ColbathJudge Martin ColinJudge JackS. CoxJudge David F. CrowJudge Edward H. FineJudge David E. FrenchJudge Jeffrey Gillen*Judge Donald W. HafeleJudge JohnS. KastrenakesJudge Glenn KelleyJudge Gregory Keyser*Judge Janis Keyser*Judge Kathleen J. KrollJudge Diana LewisJudge James MartzJudge Joseph MarxJudge Krista MarxJudge Timothy P. McCarthyJudge Sandra K. McSorleyJudge Karen M. MillerJudge Richard L. OftedalJudge John L. PhillipsJudge Stephen A. RappJudge Robin L. RosenbergJudge Meenu SasserJudge Rosemarie Scher*Judge Lisa SmallJudge Amy SmithPalm Beach CountyJudge August BonavitaJudge Ted BoorasJudge Sandra Bosso-Pardo*appointed by Governor Scott

Judge Marni BrysonJudge Frank S. CastorJudge Barry M. CohenJudge Reginald CorlewJudge Sheree CunninghamJudge Paul A. DamicoJudge Mark EisseyJudge Peter M. EvansJudge Edward A. GarrisonJudge Leonard HanserJudge Laura JohnsonJudge Robert Panse*Judge Nancy PerezJudge Caroline ShepherdJudge Debra Moses StephensJudge Daliah Weiss**appointed by Governor Scott

Sixteenth Judicial CircuitChief Judge David AudlinJudge Luis GarciaJudge Mark JonesJudge Tegan SlatonJudge Sandra TaylorMonroe CountyJudge Ruth BeckerJudge Peary S. FowlerJudge Wayne MillerJudge William Reagan Ptomey*appointed by Governor Scott

Seventeenth Judicial CircuitChief Judge Peter M. WeinsteinJudge Paul L. BackmanJudge Tim BaileyJudge Martin J. BidwillJudge Arthur M. BirkenJudge Bernard I. BoberJudge John B. BowmanJudge Hope Tieman BristolJudge Dale CohenJudge Geoffrey D. CohenJudge Matthew I. DestryJudge Merrilee EhrlichJudge Steven B. FerenJudge Marina Garcia-WoodJudge Michael L. GatesJudge Kenneth GillespieJudge Marc H. GoldJudge Renee GoldenbergJudge Charles M. GreeneJudge Mel GrossmanJudge David A. HaimesJudge William W. Haury, Jr.Judge Patti Englander HenningJudge Ilona M. HolmesJudge Alfred J. HorowitzJudge Cynthia G. ImperatoJudge Michael G. KaplanJudge Susan LebowJudge Jeffrey R. LevensonJudge Nicholas LopaneJudge John T. LuzzoJudge Thomas M. Lynch, IVJudge Barbara McCarthyJudge John J. Murphy, IIIJudge Eileen M. O'ConnorJudge Michael J. OrlandoJudge Sandra PerlmanJudge Carol-Lisa PhillipsJudge Lisa PorterJudge Ari Abraham PorthJudge Mily R. PowellJudge Carlos S. Rebollo*appointed by Governor Scott

Judge Michael A. RobinsonJudge Carlos Augusto RodriguezJudge Lynn Rosenthal*Judge Dale RossJudge Stacy Ross*Judge Michael I. RothschildJudge Elizabeth Scherer*Judge Andrew L. SiegelJudge Raag Singhal*Judge Mark A. SpeiserJudge Jeffrey E. StreitfeldJudge Michele Towbin SingerJudge Jack TuterJudge Michael UsanJudge Laura M. WatsonJudge Elijah H. WilliamsBroward CountyJudge Arlene S. BackmanJudge Eric M. BellerJudge Melinda BrownJudge Gary CowartJudge Steven P. DelucaJudge Robert F. DiazJudge Martin R. DishowitzJudge Ellen FeldJudge Jane D. FishmanJudge John D. FryJudge Kenneth A. GottliebJudge John HurleyJudge Robert W. LeeJudge Ginger Lerner-WrenJudge Mardi Levey CohenJudge Olga LevineJudge Jill K. LevyJudge Alan R. MarksJudge Kathleen McHughJudge Edward H. Merrigan, Jr.Judge Terri-Ann MillerJudge Giuseppina Miranda*Judge Joseph A. Murphy, IIIJudge Christopher W. Pole*Judge Gisele PollackJudge Linda R. Pratt*appointed by Governor Scott

Judge Ian RichardsJudge Mary Rudd RobinsonJudge Louis H. SchiffJudge Peter B. SkolnikJudge Mindy F. SolomonJudge Lisa G. TrachmanJudge Sharon Zeller*appointed by Governor Scott

Eighteenth Judicial CircuitChief Judge Alan A. DickeyJudge Nancy F. AlleyJudge Marlene M. AlvaJudge Robert T. BurgerJudge Charlie CrawfordJudge Lisa DavidsonJudge W. David DuganJudge Jim EarpJudge John D. GalluzzoJudge John M. GriesbaumJudge John M. HarrisJudge Kenneth R. Lester, Jr.Judge Jeffrey MahlJudge George W. Maxwell, IIIJudge Donna McintoshJudge Kelly Jo McKibben*Judge Dean Moxley, Jr.Judge Debra Steinberg NelsonJudge Tonya RainwaterJudge Jessica RecksiedlerJudge Morgan Laur ReinmanJudge Charles RobertsJudge Michael J. RudisillJudge Linda D. SchoonoverJudge George B. TurnerJudge Robert A. Wohn, Jr.Brevard CountyJudge Judy AtkinJudge Rhonda E. BabbJudge Michelle Vitt BakerJudge Cathleen B. ClarkeJudge Kenneth FriedlandJudge Benjamin B. GaragozloJudge David C. Koenig*Judge Stephen R. KoonsJudge A. B. MajeedJudge John C. MurphyJudge David E. Silverman*appointed by Govemor Scott

Seminole CountyJudge Jerri L. CollinsJudge James 1. DeklevaJudge Mark E. HerrJudge Debra L. KrauseJudge Frederic M. SchottJudge John L. Woodard, III*appointed by Governor Scott

Nineteenth Judicial CircuitChief Judge Steven J. LevinJudge Sherwood BauerJudge Robert E. BelangerJudge Barbara W. BronisJudge Cynthia L. CoxJudge Dwight L. GeigerJudge Robert A. HawleyJudge Paul B. KanarekJudge James W. McCannJudge F. Shields McManusJudge Robert R. MakemsonJudge Elizabeth A. MetzgerJudge Lawrence M. MirmanJudge Robert L. PeggJudge William L. RobyJudge Larry SchackCharles A. Schwab*Judge Gary L. SweetJudge Dan L. VaughnIndian River CountyJudge David C. MorganJudge Joe A. WildMartin CountyJudge Curtis Disque*Judge Kathleen H. RobertsJudge Darren SteeleOkeechobee CountyJudge Jerald D. BryantSt. Lucie CountyJudge CliffBamesJudge Kathryn NelsonJudge Thomas J. Walsh, Jr.Judge Phllip J. Yacucci. Jr.*appointed by Governor Scott

Twentieth Judicial CircuitChief Judge Jay B. RosmanJudge Elisabeth AdamsJudge Lauren L. BrodieK.idge JohnS. CarlinJudge G. Keith CaryJudgeR. Thomas CorbinJudge John Duryea*Judge Joseph G. FosterJudge Joseph C. FullerJudge Christine GreiderJudge Frederick R. HardtJudge Amy Hawthorne*Judge Hugh D. HayesJudge Elizabeth V. KrierJudge Bruce KyleJudge Keith R. KyleJudge Alane LabodaJudge Ramiro ManalichJudge Donald H. Mason*Judge Michael McHughJudge Cynthia A. PivacekJudge J. Frank PorterJudge Lisa S. PorterJudge George RichardsJudge Lee A. SchreiberJudge James ShenkoJudge Margaret SteinbeckJudge Mark A. SteinbeckJudge Nicholas ThompsonJudge Edward J. Volz, Jr.Judge Sherra WinesettCharlotte CountyJudge Paul AlessandroniJudge Peter A. BellJudge John L. BurnsCollier CountyJudge Michael Carr*appointed by Governor Scott

Judge Robert L. CrownJudge Janeice T. MartinJudge James McGarity, IIIJudge Vincent MurphyJudge Michael J. ProvostGlades CountyJudge Jack LundyHendry CountyJudge James D. SloanLee CountyJudge James R. AdamsJudge Josephine GagliardiJudge Maria E. GonzalezJudge Leigh F. HayesJudge Archie B. Hayward, Jr.Judge Frank Mann, Jr.Judge Tara P. PaluckJudge H. Andrew Swett**appointed by Governor Scott

Judge Joyce H. Williams Okaloosa County Judge Patricia S. Grinsted Judge T. Patt Maney . Judge George Reynolds, III Judge Frank Sheffield Judge James Shelfer Judge Jonathan Sjostrom . Judge Stephen E. Toner Citrus County Judge Mark J. Yerman Hernando C

Related Documents:

Strategic Plan for Technology 2019–2022 1 See Judicial Council of Cal., Justice in Focus: The Strategic Plan for California’s Judicial Branch 2006–2016 (Dec. 2014). ² See Judicial Council of Cal., Tactical Plan for Technology 2017–2018 (Jan. 2017). Introduction This judicial branch Strategic Plan for Technology establishes the road map for the adoption of technol -

one of primary duties is to gather judicial statistics from judges and clerks (Government Code Section 71.035) is the only entity collecting comprehensive statistics on operation of Texas courts Texas Judicial Council Sec. 71.035, Government Code Mandates collection of judicial statistics by Judicial Council from judges and other

Act CXXX of 2016 on the Code of Civil Procedure (as in force on 1 July 2018) This document has been produced for informational purposes only. 4 COURTS; DISQUALIFICATION 3. Proceeding courts Section 8 [The proceeding court] (1) The following courts shall proceed on first instance: a) the district courts, b) the administrative and labour courts, or c) the regional courts. (2) The following .

Jan 31, 2015 · Town and Village Justice Courts 7 II. Overview of the Justice Court System A. New York State’s Town and Village Courts Within New York’s complex judicial system are nearly 1,300 Town and Village Justice Courts.1 Justice Courts are governed by the Uniform Justice Court Act (“

3/23/2021 310086 d eve, louis k 141 judicial delegate 3/23/2021 310086 d halton-pope, leah m 141 judicial delegate 3/23/2021 310086 d hibit, jennifer l 141 judicial delegate . mitchell p 149 judicial delegate 3/23/2021 310077 d phillips, carrie a 149 judicial delegate 3/23/2

The Chief Justice chairs the Minnesota Judicial Council, the administrative, policy-making body for the Judicial Branch. The State Court Administrator serves as staff to the Judicial Council. The State Court Administrator’s Office provides central administrative infrastructure services to the entire Judicial Branch, including human

jueces y magistrados en el Organismo Judicial 1. La nueva ley reconfiguró la composición del CCJ con el propósito fomentar la horizontalidad en el poder judicial y garantizar la participación de los jueces de todos los niveles del escalafón judicial en la toma de decisiones relativas a la carrera judicial. El CCJ debe estar integrado

Page 1 of 5 Washington Courts Employment Opportunity Administrative Office of the Courts COURT ASSOCIATION COORDINATOR Office of Judicial & Legislative Relations – Court Association Support Our Mission: Advance the efficient and effective operation of the Washington Judicial System. The Administrative Office of the Courts (AOC) is loo