Seventh Grade Project Based Lessons Teacher Summer Dreamers

1y ago
25 Views
1 Downloads
287.20 KB
20 Pages
Last View : 11d ago
Last Download : 4m ago
Upload by : Pierre Damon
Transcription

Seventh GradeProject Based LessonsTeacher MaterialsSummer Dreamers

BUYING A CARBegin Project duringWEEK 1By the end of this project each student should have real‐world knowledge of whatis required to buy a car in the state of Pennsylvania. This project will focus on thefollowing concepts previously learned: RateUnit S:For each student: Project Worksheet: “Buying a Car”Computer/Internet AccessVehicle Advertisements (Newspapers/Magazines)Poster Paper/Chart PaperMarkersCalculatorsGlue/Glue SticksEach student will display his/her poster of all of the necessary information, including apicture of the new car. A gallery walk of all completed projects is suggested.

BUYING A CARCongratulations! You are about to buy the car of your dreams. What will youchoose? How much will it cost? Where will you find a loan to pay for the car?How about gas mileage? What will the state of Pennsylvania require you to dobefore you can drive it?The Car: Browse through newspaper advertisements and/or vehicle magazines tofind prospective vehicles that you would like to purchase. You may also use theinternet to browse vehicles. Here are a few vehicle website to help you with yourpurchase:‐ www.edmunds.com‐ www.carmax.comOnce you have located the car of your dreams, you must provide the followinginformation in your project: Dealership InformationMake/Model/YearStandard FeaturesOptions (if you are requesting any)Extra Cost for all additional OptionsTotal Cost of your carGas MileageYou may use www.fueleconomy.gov to assist in finding out useful informationregarding gas mileage of your vehicle. Find the gas mileage for your new car (miles per gallon / mpg). There willbe two numbers; the “in town” mpg and the “highway” mpg (Ex: 20/27mpg). Find the cost of gas for your car for one year.

Bank LoanYou may use www.bankrate.com to assist in finding lenders and lendinginformation for your new car. Name of Lending CompanyInterest RateMonthly payment for a 60 month (5 year) loanTotal cost of the loan (monthly payment x 60 months total cost)Amount of interest paid (total loan cost – cost of car interest)Pennsylvania Motor Vehicle CommissionVisit www.dmv.state.pa.us to assist you with PA state laws required for vehiclepurchases.List the amounts that you will pay for the following: PA State taxes Title RegistrationVehicle InsuranceFind an insurance company to insure your new vehicle. You may look at any or allof the suggested sites to get the best rate:‐ www.geico.com‐ www.statefarm.com‐ www.progressive.comOnce you have found an insurance company, provide the following: Company Name Payment Plan (Monthly, Quarterly, Biannually, Annually) Cost of car insurance for one year

I NEED A LARGER RECIPE!Begin Project at the beginning ofWEEK 3By the end of this project each student should have real‐world knowledge of whatis required to increase the size of a recipe to accommodate a larger group ofpeople using what they know about equivalent fractions, ratios, and proportions.This project will focus on the following concepts previously learned: Equivalent Fractions Ratios Proportional RelationshipsMATERIALS:For each student: Project Worksheet: “I Need a Larger Recipe”Computer/Internet AccessPoster Paper/Chart Paper (Optional)MarkersCalculatorsEach student will display his/her poster of all of the necessary information. Students canwork with a partner or individually. It is suggested that students present results to theclass.

I NEED A LARGER RECIPE!!!You will apply ratios and proportions to help you convert a recipe to servemore people.You have found your favorite recipe for a dessert or appetizer and want tobring it to the class party. The problem is that your recipe doesn’t serveenough people. Use proportions to increase the recipe to serve all of thepeople in your class including your teacher. Make enough for 1 serving perperson.For this project you will need to:1. Choose one recipe from the internet, cookbook or home.(www.recipes.com , www.allrecipes.com ,www.foodnetwork.com/recipes )2. The recipe must have at least 8 ingredients, must have the number ofportions it makes, and it must serve greater than 4 people, but lessthan 10 people.3. Use proportions to increase the recipe to serve the number of peoplein your class, including your teacher (1 serving per person).4. Create a brochure that includes the following: (Use attached table toassist you) Original Recipe Ratio for one serving, for example: if the recipe uses 1 cup ofsugar, and the recipe serves 8, the ratio for one serving equals1/8 c. sugar (THINK UNIT RATES!!!)

Proportion used to increase recipe to number of servings togive one portion to each person in the class including theteacher. Show ALL work to solve proportions. Round your measurements to the nearest HALF (i.e. 3.222teaspoons, rounds to 3 teaspoons, 3.666 teaspoons rounds to3 ½ teaspoons. Scaled Recipe – Ingredients and new amounts needed to giveone serving per person in class. Explain the math you used to solve this problem. Yourstrategies!!! Directions on how to make the recipe. Be creative! Use drawings, pictures, etc. to demonstrate yourknowledge of ratios and proportions.

TABLE: Proportions to Increase a RecipeOriginal Recipe serves: New Recipe serves (# of people in classOriginal RecipeIngredients1 Cup Sugar(serves 8)Ratio for oneserving1/8Proportionused toincrease recipeto serveclassmates1 x8 30Work to solveproportion8x 3088Scaled Recipe‐Amountneeded to feedclass3 ¼ Cups ofSugarWrite about your strategies: On a separate sheet of paper, using completesentences, describe the math you used to solve this problem.

Rubric for the ProjectKitchen AssistantFails to useproportions toincrease a recipeLine CookSet up proportionsthat are incorrectfor increasing arecipeUsing CrossProducts or EqualRatiosFails to use crossproducts or equalratios to solveproportions.More than 5errors and/ormissing workUse of crossproducts or equalratios to solveproportions,however contains3‐5 errorsIncreasing aRecipeIncludes asignificantlyflawed calculationof the amountsneeded toincrease a recipe.Does not roundcorrectly tonearest halfConceptualUnderstandingDescribesstrategies forsetting up andsolvingproportions thatshows littleunderstanding ofconceptsBrochure lacksboth organizationand requiredinformation.Brochure looksmessy and isdifficult tounderstand.Includes acalculation of theamounts neededto increase arecipe thatcontains someerrors.Inaccuratelyrounded somemeasurementsDescribesstrategies forsetting up adsolvingproportions thatshows someunderstanding ofthe conceptsBrochure lacksorganization butincludes most ofthe requiredinformation.Overallappearance couldbe improved.Using ProportionsBrochurePresentationSous ChefCorrectly set upproportions toincrease a recipewith 1‐2 minorerrorsReasonably usescross products orequal ratios tosolve proportions.Only 1‐2 minorerrorsIncludes areasonablecalculation of theamounts neededto increase arecipe rounded tonearest half withonly a couple ofminor errorsDescribesstrategies forsetting up andsolvingproportions thatshow a goodunderstanding ofthe conceptsOrganizedbrochure with allrequiredinformation.Overallappearance looksgood.Executive ChefCorrectly set upproportions toincrease a recipeDemonstrates theability to use crossproducts or equalratios efficientlyand accurately tosolve proportions.No errors incalculationsIncludes anaccurate andcompletecalculation of theamounts neededto increase arecipe. Correctlyroundedmeasurements tonearest half.Describesstrategies forsetting up andsolvingproportions thatshow a strongunderstanding ofthe concepts.Creative, neat,organizedbrochure with allrequiredinformation, atleast 8 ingredients,typed withpictures ordrawings.

Investigating Unit RatesBegin Project at the beginning ofWEEK 4By the end of this project each student should have real‐world knowledge of whatis required to shop for the best value and incorporate coupons. This project willfocus on the following concepts previously learned: Rate Unit RateMATERIALS:For each student: Project Worksheets 1‐5 “Investigating Unit Rates”Computer/Internet AccessPoster Paper/Chart PaperMarkersCalculatorsStudents will complete 5 sections on this project, all which incorporate the use of ratesand unit rates.

Part I: Choose the product (Use Internet for prices: www.netgrocer.com )Choose a product that has two sizes. Record the price and unit rate of eachsize. Compare the unit rate for each product, and then tell which product is thebetter buy.ItemSize #1Size #2Which is thebetter buy?Example:Price: 3.46/8 oz.Price: 2.89/6 oz.KraftUnit Rate: 0.43/oz.Unit Rate:Size #1 because it ischeaper by 5 cents! 0.48/oz.Mac & CheesePrice:Price:Unit Rate:Unit Rate:Price:Price:Unit Rate:Unit Rate:Price:Price:Unit Rate:Unit Rate:Price:Price:Unit Rate:Unit Rate:Price:Price:Unit Rate:Unit Rate:

Part II Find the productUsing these specified products, locate the price at the grocery store andcalculate the unit rate per one piece, instead of per one ounce/lb as given toyou on the price tag.ItemRate/Unit RatePrice:Wonder Bread White Bread(Regular Size/Type)Price per slice:Price:Chip’s Ahoy – Chocolate Chip(Regular Blue Bag)Price per cookie:Price:Crayola Markers(Thin or fat-tipped)Price per marker:Price:Bottled Water(24-pack)Price per bottle:How would using a coupon change the unit rate/price per item?

Part III – How much would you save?Using the products from Part I, calculate the cost if you bought each item oncea week for an entire year. Then calculate how much you would save per yearby buying the cheaper item.ItemSize #1Size #2Price:Price:Price per year:Price per year:Price:Price:Price per year:Price per year:Price:Price:Price per year:Price per year:Price:Price:Price per year:Price per year:Price:Price:Price per year:Price per year:How muchwould you save?

1. How much would you save buying all 5 of the items listed over the span ofone year?2. If you used a coupon that took off 50 cents from either price, how muchwould you save by using that coupon every week for a year?

Part IV Which One is Better?Jeanie sells M&Ms out of her giant bag at 4 for 5 cents. The machine atthe store sells you 9 for 25 cents. Which is the better deal for you? Showyour work.Tom sells baseball cards at 10 for 35 cents. Is that a better deal than 12 for40 cents? Prove your thinking.The hardware store sells sparklers for the 4th of July. They charge 19 centsapiece. The fireworks stand charges 85 cents for four. Which is the betterdeal? How can you tell?Frosted Flakes has 11 grams of sugar in each 1 ounce serving. Raisin branhas 13 grams of sugar in each 1.4 ounce serving. Which one has less sugarfor an ounce of cereal? How can you tell for sure? Prove your answer.

Part V Ratios and Unit RatesChange the ratios below to unit rates. An example is given.RatioRateUnit Rate(Ratio as a fraction)1) 228 miles in 6 hours228 miles6 hours2) 372 students for 12teachers3) 47.95 for 7 hours work4) 5.40 for 1 dozen bagels5) 57 sit-ups in 3 minutes6) 500 words read in 8minutes7) 216 miles on 16 gallons ofgas38 mph or 38 mi1 hour

Bank Loan You may use www.bankrate.com to assist in finding lenders and lending information for your new car. Name of Lending Company Interest Rate Monthly payment for a 60 month (5 year) loan Total cost of the loan (monthly payment x 60 months total cost) Amount of interest paid (total loan cost – cost of car interest)

Related Documents:

Teacher of Grade 7 Maths What do you know about a student in your class? . Grade 7 Maths. University Grade 12 Grade 11 Grade 10 Grade 9 Grade 8 Grade 7 Grade 6 Grade 5 Grade 4 Grade 3 Grade 2 Grade 1 Primary. University Grade 12 Grade 11 Grade 10 Grade 9 Grade 8 Grade 7 Grade 6 Grade 5 . Learning Skill

Grade 4 NJSLA-ELA were used to create the Grade 5 ELA Start Strong Assessment. Table 1 illustrates these alignments. Table 1: Grade and Content Alignment . Content Area Grade/Course in School Year 2021 – 2022 Content of the Assessment ELA Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Grade 9 Grade 10 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8

“Seventh Grade” Reading RWBAT: Analyze the short story “Seventh Grade” by Gary Soto through read-alouds, discussions, and annotations. 2-3 class periods “Seventh Grade” Mini-Project RWBAT: Translate knowledge of the short story “Seventh Grade” by

Math Course Progression 7th Grade Math 6th Grade Math 5th Grade Math 8th Grade Math Algebra I ELEMENTARY 6th Grade Year 7th Grade Year 8th Grade Year Algebra I 9 th Grade Year Honors 7th Grade Adv. Math 6th Grade Adv. Math 5th Grade Math 6th Grade Year 7th Grade Year 8th Grade Year th Grade Year ELEMENTARY Geome

7 Grade 1 13 Grade 2 18 Grade 3 23 Grade 4 28 Grade 5 33 Grade 6 38 Elementary Spanish. 29 Secondary. 39 Grade 7 43 Grade 8 46 Grade 9 49 Grade 10 53 Grade 11 57 Grade 12 62 Electives. Contents. Textbook used with Online Textbook used with DVD. Teacher Edition & Student Books. Color Key

Grade C Grade A Level C1 Cambridge English Scale *IELTS is mapped to, but will not be reported on the Cambridge English Scale C2 C1 B1 A2 A1 Below A1 Independent user Pr oficient user Basic user Grade A Grade B Grade C Level B2 Grade B Grade C Grade A Grade B Grade C Grade A Level B1 Level A2 B1 Preliminary B2 First C1 Advanced Grade A Grade B .

ICCSD SS Reading 2014 ICCSD SS Reading 2015 Natl SS Reading. ICCSD Academic Achievement Report April 2016 6 0 50 100 150 200 250 300 350 3rd grade 4th grade 5th grade 6th grade 7th grade 8th grade 9th grade 10th . 7th grade 8th grade 9th grade 10th grade 11th grade e Grade ICCSD and Natio

skip grade 4 math and take grade 5 math while still in grade 4 Student A, now in grade 4, qualifies for SSA and enrolls in the accelerated course, which is grade 5 math Student A, after completing grade 5 math while in grade 4, takes the grade 4 End‐of‐Grade test Grade‐Level Grade 3 Grade 4 Grade 4

C. Divisions of Competition – All divisions will be Grade Based as of October 1, 2018. (2nd grade, 3rd grade, 4th grade, 5th grade, 6th grade, 7th grade, 8th grade, 9th grade, 10th grade, 11th grade and 12th grade). D. Tournament Days – The National Championship

The Warrior King (Lessons 41—44) 64 Two Splendid Kingdoms (Lessons 45—50) 69 The Man of the Fish (Lessons 51—54) 76 A Miraculous Birth (Lessons 55—61) 81 The Man with the Two Horns (Lessons 62—64) 90 The Hidden Cave (Lessons 65—70) 95 . Le

Grade 1 Filipino Grade 2 English Grade 3 Mathematics Grade 4 Science Grade 5 Computer Grade 6 EPP/ TLE Grade 7 Araling Panlipunan (AP) Grade 8 Edukasyon sa Pagpapakatao (EsP) Grade 9 HISTORY/ HEKASI Grade 10 MAPEH Grade 11 Computer Hardware Servicing Grade 12 Con

Nov 19, 2020 · Grade SS1 Grade SS-1 -- Grade SS1h Grade SS-1h -- Grade CSS1 Grade CSS-1 -- Grade CSS1h Grade CSS-1h -- Grade QS1h Grade QS-1h -- Grade CQS1h Grade CQS-1h -- Add to the table in the 1st paragraph of section 1-1.06: 04-19-19 CSC conductor signal cable 04-17-20 ND

Rubric for Information Writing Seventh Grade Grade 5 (1 POINT) 1.5 PTS Grade 6 (2 POINTS) 2.5 PTS Grade 7 (3 POINTS) 3.5 PTS Grade 8 (4 POINTS) SCORE STRUCTURE Overall The writer used different kinds of information to teach about the subject. Sometimes she included little essa

Visual arts standards, on the other hand, place greater emphasis on enduring understandings and essential questions. April . 2019. Fine Arts - VISUAL ARTS. A. Grade PreK Grade K Grade 1 Grade 2 Grade 3 Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 HS Proficient HS Accomplished HS Advanced

Grade K 27.01100 Grade 1 27.01200 Grade 2 27.01300 Grade 3 27.01400 Grade 4 27.01500 Grade 5 27.01600 Mathematics – Middle Grades (Grades 6 – 8) Secondary Pathway Options Accelerated Pathway Options Option 1 Option 2 Option 3 Option 4 Option 1 Option 2 Grade 6 Grade 6 27.02100 Grade 6 27.02100 Grade 6 27.02100 Grade 6 27.02100 Accelerated

Kindergarten 67 Grade 1 47 Grade 2 52 Grade 3 51 Grade 4 57 Grade 5 60 Grade 6 269 Grade 7 244 Grade 8 254 Grade 9 159 Grade 10 102 Grade 11 94 Total Enrollment . Mathematics Touchmath (TK, 2014-15); Everyday Math Common Core, Glencoe McGraw Hill (K-5, 2012-2013);

Seventh Grade Science Standards Seventh Grade 6 Indiana Academic Standards for Science 2016 Physical Science (PS) 7.PS.1 Draw, construct models, or use animations to differentiate between atoms, elements, molecules, and compounds. 7.PS.2 Describe the properties of solids, liquids, and gases. Develop models that predict and

Seventh Grade By Gary Soto 1990 Gary Soto is an American poet, novelist, and memoirist. In this short story, a boy tries to impress a girl on the first day of seventh grade.As you read, take notes on what Victor does to try to impress Teresa. On the first day of school, Victor stood in

Seventh Grade Growth and Development-Body Systems: Skeletal and Muscular Systems Skills: Advocacy, Decision Making, Goal Setting, Accessing Valid Health Information Lessons: 6 Lessons, 7 days 50 minute class periods - 4 - Unit Rationale Bone density reaches

Advanced Financial Accounting Advanced Financial Accounting Richard Lewis and David Pendrill Richard Lewis and David Pendrill seventh edition seventh edition Rigorous in its approach, Advanced Financial Accounting tackles the more complex issues of the subject in a lively and engaging manner. Familiar in its structure and treatment of basic concepts, this seventh edition has been thoroughly .