Friday Lecture Series – Speakers 2010-19 2010-11 Term 1 .

3y ago
67 Views
2 Downloads
98.12 KB
5 Pages
Last View : 6d ago
Last Download : 5m ago
Upload by : Raelyn Goode
Transcription

Last updated March 2019Friday Lecture Series – Speakers 2010-192010-11 Term 1 “Architecture and ” (1)organized by John Morgan1.10.2010 Frank Barkow, Barkow Leibinger Architekten - Digital Kraftwerk8.10.2010 Jonathan Speirs, Speirs Major Associates - Light: Dark: Creativity15.10.2010 David Kohn, David Kohn Architects - Jujitsu Urbanism22.10.2010 Stephen Witherford, Witherford Watson Mann Architects - Recent Projects29.10.2010 special Friday Event in the GFT – 11am Prof. Ann Markusen, Fulbright ScholarCreative Placemaking: Artists, Designers, & Arts Organizations as Shapers of Urban Space andVitality12.11.2010 Jonathan Woodroffe, S333 Architecture Urbanism Projective Cities:architecture as a critical and diagnostic instrument in urbanism19.11.2010 Tom Emerson, 6a Architects - We Were Never Modern26.11.2010 Wiel Arets, Wiel Arets Architects - Recent Projects3.12.2010 Bob Allies, Allies and Morrison - Cultivating the City (this lecture was cancelled dueto snow)2010-11 Term 2 “Architecture and ” (2)organized by John Morgan7.01.2011 Emanuel Christ, Christ Gantenbein Architekten - Plans14.01.2011 Julian Lewis, East - Adjusting Places21.01.2011 Jonathan Sergison - Sergison Bates Architects, Concept Construction28.01.2011 Neil Porter, Gustafson Porter - Contemporary Landscape Design04.02.2011 Charlotte Frank, Schultes Frank Architekten - The Lightness of Stone25.02.2011 Alan Pert, NORD Architecture - Future Nostalgia04.03.2011 Prof Robert Tavernor, LSE Cities - Visualising the City11.03.2011 Rick Mather, Rick Mather Architects - Recent Projects2011-12 Term 1organized by Alan Hooper14.10.2011 Biba Dow, Dow Architects, London21.10.2011 Stephen Taylor, Stephen Taylor Architects, London28.10.2011 Stefan Holst, Transsolar, Stuttgart18.11.2011 Jamie Fobert, Jamie Fobert Architects, London25.11.2011 Simon Frommenwiler, HHF Architects, Basel02.12.2011 Paul Williams, Stanton Williams, London09.12.2011 Robin Lee, Robin Lee Architecture, London2011-12 Term 2organized by Florian Urban13.01.2012Dele Adeyemo, Studio Pidgin Perfect, Glasgow Harry Parr,Bompas & Parr,London Andy Campbell, Dress For The Weather, Glasgow Micheal Holliday, Roots DesignWorkshop, Glasgow ”Four Young Offices”20.01.2012 Henry Mckeown JM Architects, Glasgow Joe Lunardi Design Manager, Sir RobertMcAlpine Glasgow ”The Steven Holl Building at ahe Glasgow School Of Art”27.01.2012 Alan Dickson, Rural Design Ltd., Dunvegan (Isle of Skye)03.02.2012 Maximilian Arrocet, Al A, London24.02.2012 Helen Meller, University Of Nottingham09.03.2012 Simon Hudspith, Panter and Hudspith, London ”Accidentally on Purpose”2012-13 Term 1organized by Florian Urban05.10.2012Jonathan Charlie, University of Strathclyde (Introduction) Adrian Stewart, DOArchitecture, Glasgow, Stuart Falconer, GRAS, Edinburgh, Dele Adeyemo, Pidgin Perfect,Glasgow Kathy Lee, Stone Opera, Glasgow ”Scotland at the Venice Biennale”12.10.2012 Martina Bischof, Martina Bischof Architektin, Zurich ”How would you like to live?”1

Last updated March 201207.12.2012John Tuomey, O'Donnell Tuomey, DublinRoz Barr, Roz Barr Architects, London ”A Process in Making”Angela Brady, President, RIBA, LondonAndy Bow, Senior Partner, Foster and Partners, LondonTony Fretton, Tony Fretton Architects, LondonMark Hackett/Declan Hall, Forum Belfast ”Missing City Map 2010”2012-13 Term 2 “The Role Of The Architect in the UK”organized by Coleen O'Boyle and Sniedze Riekstina (4th year diploma students)18.01.2013 Keith Bradley, Fielden Clegg Bradley Studios, Bath, London, Belfast "Community;Utopia of the Present"25.01.2013 Jane Burnside, Jane Burnside Architects, Ballymeana (Northern Ireland)"Rigour, Rigour, Rigour And Rhythm”01.02.2013 Alasdair Dixon, Katherine Maclean, Architecture for Humanity "Stories fromLondon and Haiti"08.02.2013 Maria Smith, Studio Weave, London "Making Places the Best Versions ofThemselves"15.02.2013 Karen Anderson, Anderson Bell Christie, Glasgow " Right Here, Right Now Ripplesand Reflections from This Place"01.03.2013 Sam Jacob, Fashion Architecture Taste (FAT), London "Make It Real: ArchitectureAs Enactment"08.03.2013 Irena Bauman, Bauman Lyons Architects, Leeds "Architecture Of Consequence"2013-14 Term 1organized by Ambrose Gillick27.09.2013 Malcolm Fraser, Malcolm Fraser Architects04.10.2013 Kieran Perkins, 5th Studio11.10.2013 Richard Williams, Edinburgh University18.10.2013 Dominic Roberts, Francis Roberts Architects25.10.2013 Prashant Solanky Homeless International08.11.2013 Robert Adam, Adam Architecture15.11.2013 Florian Beigel & Philip Christou, Architecture Research, London MetropolitanUniversity22.11.2013 Paloma Strelitz (Assemble Architecture), Lee Ivett (Baxendale) and Nick Walker(Collective Architecture)2013-14 Term 2 “Life After Studio – An exploration into the relationship betweenarchitectural education and architectural practice”organized by Kirsten Buchanan, Philip Goodman, Aoibhin McGinley and DimitarSvilenov (4th year diploma students)17.01.2014 Chris Platt (Mackintosh School of Architecture), David Glaster (RIBA Director ofEducation), Hanneke Scott-Van Wel (Stone Opera), Stuart Falconer (GRAStudio), Lucy Mori(4Architects), Iain Scott (Enterprise Iain) “The Big Debate – The Future of ArchitecturalEducation”24. 01.14 Justin Lau, MAKE “Life After Studio”31.01.2014 Georgina Boyle, Fumbally Exchange “Making Work Together”07.02.2014 Alistair Parvin, 00 Architects “If Architecture is the Answer, what is the Question?”11.02.2014 Chris McVoy, Stephen Holl Architects “Special Lecture in the new Reid LectureTheatre”14.02.2014 Neil Spiller, Greenwich University “Maverick Deviations: The Great Metaphysician”21.02.2014 Ed Hollis, Edinburgh University “Life After Studio: Secret Lives, Memory Palacesand Monstrosities”28.02.2014 Tracey Meller – Rodger Stirk Harbour and Partners “6 Principles, 3 Projects”THESE LECTURES ARE AVAILABLE THROUGH AN EXTERNAL ureseries2

Last updated March 20192014-15 Term 1organized by Florian Urban03.10.2014 Dean Hawkes, Cambridge University “Imagining Environments”17.10.2014 Graham Hogg, Lateral North/ Glasgow, Jeremie Warner, Studio 2080/ Glasgow,Michael Findlater, Notiostudio/Dundee “Three Young Offices”24.10.2014 Peter Cody, Boyd Cody Architects, Dublin “Invented Memory”31.10.2014 Hana Loftus, HAT projects, Colchester/Essex07.11.2014 Graeme Sutherland, Adams Sutherland, London21.11.2014 Yoseph Bereded – Abba Architects, Addis Ababa28.11.2014 Ian McKnight, Hall McKnight Architects, Belfast05.12.2014 Carola Hein, Technische Universiteit Delft “The Global Architecture of Oil:Petroleum as Designer of Landscapes, Cities, and Buildings (1850-2008)”2014-15 Term 2 – “Recover, Rebuild, Renew” – organized by Kirsty Shankland andHarris Breb Millar (4th year diploma 3.02.1427.02.1406.03.14Chris Platt/ Tom Inns/ Brian Evans/ Toby PatersonJon Matthews, 5plus architectsDavid Page, Page/Park, GlasgowLiz Davison, Glasgow School of ArtStephen Taylor, Stephen Taylor ArchitectsSunand Prasad, Penoyre & PrasadLuis Laplace, Laplace Studio/ ParisWilliam Mann, Witherford Watson Mann2015-16 Term 1– organized by Florian .201520.11.201527.11.201504.12.2015Christophe Egret, Studio Egret WestJulian Harrap, Julian Harrap ArchitectsDirk van Gameren, Technische Universiteit Delft and Mecanoo ArchitectenPaul Taylor, Cottrell and Vermeulen ArchitectsKieran Gaffney, Konishi Gaffney ArchitectsDaniel Bär, Dualchas ArchitectsCecile Brisac, Brisac and Gonzalez ArchitectsRowan Moore, Architecture critic of the Observer2015-16 Term 2– organized by Teresa Erskine and Euan Hardie (4th year diplomastudents)08.01.201615 02.201604.03.201611.03.201618.03.2016Anne Schroell, Níall McLoughlin ArchitectsNeil Gillespie, Riach and Hall, EdinburghNeil Burford, University of DundeeEinar Jarmund, Jarmund Vigsnæs ArkitekerMark Major, Spiers and MajorPeter St John, Caruso St John ArchitectsKoen Brouke, Atelier BrouckeRiccardo Marini, Gehl ArchitectsSandy Wright, Wright & Wright ArchitectsAndrew Whalley, Grimshaw Architects2016-17 Term 1– organized by Florian Urban23.09.2016 Neil Gillespie, Riach and Hall Architects, Edinburgh30.09.2016 Tom Emerson, 6A Architects London/Zurich07.10.2016 Arno Lederer, Lederer Ragnasdóttir Oei, Stuttgart14.10.2016 [Mary Duggan, Duggan Morris Architects, London] - cancelled21.10.2016 Angus Farquhar, NVA Public Art Glasgow and Diane Watters, RCAHMS, Edinburg3

Last updated March 201609.12.2016year]Paul Stallan, Stallan Brand, GlasgowLiesbeth Brink Atelier Brink, RotterdamTom Friedrich, Robertneun Architekten, BerlinJan Peter Wingender, Office Winhov, AmsterdamAxel John Wieder, Contemporary Art Foundation, Stockholm/Berlin[Kenneth Frampton Columbia University, New York– cancelled, moved to next2016-17 Term 2– organized by Anna Sigmundsdóttir and Adam Telfer (4th yeardiploma students)13.01.17 Pálmar Kristmundsson, PKdM, Reykjavik20.01.17 Enrique Sobejano, Nieto Sobejano, Madrid/Berlin27.01.17 Douglas Murphy, London03.02.17 Gary Clark – Wilkinson Eyre, London10.02.17 Wayne Head - Curl la Tourelle Head, London03.03.17 Deborah Saunt – DSDHA, London17.03.17 Kenneth Frampton, Columbia University, New York – the event was hosted by theAssociation of Scottish Schools of Architecture2017-18 Semester 1– organized by Florian Urban29.09.2017 Folke Köbberling, University of Braunschweig06.10.2017 Jeroen Geurst, Geurst&Schulze, The Hague13.10.2017 Richard Murphy, Richard Murphy Architects, Edinburgh20.10.2017 Karin Helms, landscape architect, Versailles/France27.10.2017 Maciej Miłobędzki, JEMS Architects, Warsaw03.11.2017 Phil Hamilton, Peter Barber Architects, London10.11.2017 Fabrizio Barozzi, Barozzi Veiga Architects, Barcelona17.11.2017 Colin McInnes, University of Glasgow24.11.2017 Tim Verlaan, University of Amsterdam2017-18 Semester 2– organized by Eugenio Capuccio and Alexander Mackison (4thyear diploma students)26.01.2018 James Dixon and Paul East, John McAslan Partners, London02.02.2018 Forbes Massie, Forbes Massie Studio, London09.02.2018 Hélène Binet, Architectural Photographer, London16.02.2018 Colin Harris, Sutherland Hussey Harris, Glasgow23.02.2018 Shadi Rahbaran & Ursula Hürzeler, Rahbaran Hürzeler Architekten, Basel02.03.2018 Carl Turner, Carl Turner Architects (cancelled for snow storm)09.03.2018 Mary Duggan, Mary Duggan Architects, London16.03.2018 Jaime Font, Mesura, Barcelona20.04.2018 Jonathan Sergison, Sergison Bates, London2018-19 Semester 1 – organized by Kathy Li, Miranda Webster, Isabel Deakin(“Missing in Architecture”)05.10.2018 The Mac through the years: 50 years – 5 decades discussed (various speakers)12.10.2018 Jos Boys, The DisOrdinary Architecture Project, London19.10.2018 Petra Pferdmenges, Alive Architecture, Brussels26.10.2018 Raydale Dower, artist02.10.2018 Dan Dubowitz, Glasgow09.11.2018 Chris Morgan, John Gilbert Architects, Glasgow16.11.2018 Harriet Harriss, RIBA, London23.11.2018 Al-Jawad Pike, Al-Jawad Pike Architects, London30.11.2018 Alexander Turner, Studio Mutt, London07.12.2018 Su Rogers, architect, London4

Last updated March 20192018-19 Semester 2 – organized by Murray Morrant, Martin Di Martino and MattMccluskey (4th year diploma students)25.01.2019 Roger Connah, artist, Wales01.02.2019 Hamish Crockett, Rogers Stirk Harbour and Partner, London08.02.2019 Biba Dow, Dow Jones Architects, London15.02.2019 Brian McGinlay, McGinlay Bell Architects, Glasgow22.02.2019 Chris Coleman-Smith, Hoskins Architects, Glasgow01.03.2019 Alice Casey, TAKA Architects, Dublin08.03.2019 Sarah Wigglesworth, Sarah Wigglesworth Architects, London15.03.2019 David Chipperfield, David Chipperfield Architects, London22.03.2019 Sadie Morgan, DRMM Architects, London5

16.02.2018 Colin Harris, Sutherland Hussey Harris, Glasgow 23.02.2018 Shadi Rahbaran & Ursula Hürzeler, Rahbaran Hürzeler Architekten, Basel 02.03.2018 Carl Turner, Carl Turner Architects (cancelled for snow storm) 09.03.2018 Mary Duggan, Mary Duggan Architects, London 16.03.2018 Jaime Font, Mesura, Barcelona

Related Documents:

Polk Audio Speakers System Manual Author: CARiD Subject: Polk Audio Speakers System Manual Keywords: speakers, car speakers, best speakers, speaker system, speaker grilles, full range speakers, automotive speakers, coaxial speakers, stereo speakers, 3-way speakers, sound bars, speaker boxes, speaker kits, tweeters Created Date: 4/5/2014 7:44:42 PM

Introduction of Chemical Reaction Engineering Introduction about Chemical Engineering 0:31:15 0:31:09. Lecture 14 Lecture 15 Lecture 16 Lecture 17 Lecture 18 Lecture 19 Lecture 20 Lecture 21 Lecture 22 Lecture 23 Lecture 24 Lecture 25 Lecture 26 Lecture 27 Lecture 28 Lecture

Lecture 1: A Beginner's Guide Lecture 2: Introduction to Programming Lecture 3: Introduction to C, structure of C programming Lecture 4: Elements of C Lecture 5: Variables, Statements, Expressions Lecture 6: Input-Output in C Lecture 7: Formatted Input-Output Lecture 8: Operators Lecture 9: Operators continued

Lecture 1: Introduction and Orientation. Lecture 2: Overview of Electronic Materials . Lecture 3: Free electron Fermi gas . Lecture 4: Energy bands . Lecture 5: Carrier Concentration in Semiconductors . Lecture 6: Shallow dopants and Deep -level traps . Lecture 7: Silicon Materials . Lecture 8: Oxidation. Lecture

TOEFL Listening Lecture 35 184 TOEFL Listening Lecture 36 189 TOEFL Listening Lecture 37 194 TOEFL Listening Lecture 38 199 TOEFL Listening Lecture 39 204 TOEFL Listening Lecture 40 209 TOEFL Listening Lecture 41 214 TOEFL Listening Lecture 42 219 TOEFL Listening Lecture 43 225 COPYRIGHT 2016

Partial Di erential Equations MSO-203-B T. Muthukumar tmk@iitk.ac.in November 14, 2019 T. Muthukumar tmk@iitk.ac.in Partial Di erential EquationsMSO-203-B November 14, 2019 1/193 1 First Week Lecture One Lecture Two Lecture Three Lecture Four 2 Second Week Lecture Five Lecture Six 3 Third Week Lecture Seven Lecture Eight 4 Fourth Week Lecture .

SMB_Dual Port, SMB_Cable assembly, Waterproof Cap RF Connector 1.6/5.6 Series,1.0/2.3 Series, 7/16 Series SMA Series, SMB Series, SMC Series, BT43 Series FME Series, MCX Series, MMCX Series, N Series TNC Series, UHF Series, MINI UHF Series SSMB Series, F Series, SMP Series, Reverse Polarity

CLASS:UKG 12/7/2019 6/12/2019 UNIT TEST 2019-20 DATE DAY SUBJECT 28/6/2019 FRIDAY MATHS 5/7/2019 FRIDAY ENGLISH FRIDAY HINDI 19/7/2019 FRIDAY EVS 26/7/2019 FRIDAY MATHS 2/8/2019 FRIDAY ENGLISH 9/8/2019 FRIDAY HINDI . Books back the very next day. 3. Fill pg. 5, 6. (persona